Eaton - Electronics Division HC8LP-100-R
Part No.:
HC8LP-100-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10UH 4.3A 62.9MOHM SMD
Shipping
HC8LP-100-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HC8LP
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.3 A
Current - Saturation (Isat):
3.8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
62.9mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.429" L x 0.409" W (10.90mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)