Good-Ark Semiconductor GSGC10CS
Part No.:
GSGC10CS
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Description:
RECTIFIER, SCHOTTKY, 10A, 200V,
Shipping
GSGC10CS Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
206pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-277
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C