Good-Ark Semiconductor GSFR2500J
Part No.:
GSFR2500J
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
RECTIFIER, FAST RECOVERY, GLASS
Shipping
GSFR2500J Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2500 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.5 V @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 2500 V
Capacitance @ Vr, F:
30pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C