Good-Ark Semiconductor GS4001EL
Part No.:
GS4001EL
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-923
Description:
DIODE, SCHOTTKY, 200MA, 40V, SOD
Shipping
GS4001EL Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOD-923
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 200 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C