Murata Electronics GRM21BR71C475MA73L
Part No.:
GRM21BR71C475MA73L
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Shipping
GRM21BR71C475MA73L Information
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)