Murata Electronics GRM21BR61A475KA73K
Part No.:
GRM21BR61A475KA73K
Description:
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Shipping
GRM21BR61A475KA73K Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)