Murata Electronics GRM155R60E106ME16D
Part No.:
GRM155R60E106ME16D
Description:
CAP CER 10UF 2.5V X5R 0402
Shipping
GRM155R60E106ME16D Information
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2.5V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.028" (0.70mm)