Murata Electronics GRM0225C1C110JD05D
Part No.:
GRM0225C1C110JD05D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 11PF 16V C0G/NP0 01005
Shipping
GRM0225C1C110JD05D Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
GRM
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
11 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
01005 (0402 Metric)
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.009" (0.22mm)