Good-Ark Semiconductor GMBRD10200S
Part No.:
GMBRD10200S
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
RECTIFIER, SCHOTTKY, 10A, 200V,
Shipping
GMBRD10200S Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
950 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252 (DPAK)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C