Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | GE17045EEA3 |
| Manufacturer | GE Aerospace |
| Series | SiC Power |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Technology | Silicon Carbide (SiC) |
| Configuration | 6 N-Channel (3-Phase Bridge) |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1700V (1.7kV) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 425A (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.45mOhm @ 425A, 20V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 160mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 1207nC @ 18V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 29100pF @ 900V |
| Power - Max | 1250W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (Tc) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "GE17045EEA3" in Silicon Labs GE17045EEA3.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.