Murata Electronics GCM1885G2A101JA16D
Part No.:
GCM1885G2A101JA16D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 100PF 100V X8G 0603
Shipping
GCM1885G2A101JA16D Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
GCM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X8G
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)