Murata Electronics GCD188R71H152KA01D
Part No.:
GCD188R71H152KA01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER
Shipping
GCD188R71H152KA01D Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
GCD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)