Fairchild Semiconductor FFPF15UP20STTU
Part No.:
FFPF15UP20STTU
Description:
DIODE GEN PURP 200V 15A TO220F
Shipping
FFPF15UP20STTU Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.15 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
45 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C