Fairchild Semiconductor FFPF10U40STU
Part No.:
FFPF10U40STU
Description:
DIODE GEN PURP 400V 10A TO220F
Shipping
FFPF10U40STU Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C