Fairchild Semiconductor FFPF10H60STU
Part No.:
FFPF10H60STU
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Description:
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220F
Shipping
FFPF10H60STU Information
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.5 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220F-2L
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C