onsemi FFP30S60STU
Part No.:
FFP30S60STU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Description:
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220-2L
Shipping
FFP30S60STU Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Stealth™
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.6 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220-2L
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C