Samtec Inc. ESW-113-13-T-S
Part No.:
ESW-113-13-T-S
Description:
CONN SOCKET 13POS 0.1 TIN PCB
Shipping
ESW-113-13-T-S Information
Number of Positions:
13
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Insulation Height:
0.435" (11.05mm)
Contact Length - Post:
0.290" (7.37mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact