Samtec Inc. ESW-111-12-T-S-11
Part No.:
ESW-111-12-T-S-11
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
CONN SOCKET 11POS 0.1 TIN PCB
Shipping
ESW-111-12-T-S-11 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
ESW
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Elevated Socket
Contact Type:
Forked
Style:
Board to Board
Number of Positions:
11
Number of Positions Loaded:
10
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish Thickness - Mating:
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.435" (11.05mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact