Samtec Inc. ESQ-106-12-L-D
Part No.:
ESQ-106-12-L-D
Description:
CONN SOCKET 12POS 0.1 GOLD PCB
Shipping
ESQ-106-12-L-D Information
Packaging:
Tube
Number of Positions:
12
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Solder
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.435" (11.05mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
5.7A per Contact