Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | EPC2111 |
| Manufacturer | EPC |
| Series | - |
| Package/Case | Die |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | GaNFET (Gallium Nitride) |
| Configuration | 2 N-Channel (Half Bridge) |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 16A (Ta) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 19mOhm @ 15A, 5V, 8mOhm @ 15A, 5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 5mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 2.2nC @ 5V, 5.7nC @ 5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 230pF @ 15V, 590pF @ 15V |
| Power - Max | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | Die |
The following parts include "EPC2111" in Silicon Labs EPC2111.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.