Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | EPC2105ENGRT |
| Manufacturer | EPC |
| Series | eGaN® |
| Package/Case | Die |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Technology | GaNFET (Gallium Nitride) |
| Configuration | 2 N-Channel (Half Bridge) |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9.5A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 14.5mOhm @ 20A, 5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 2.5mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 2.5nC @ 5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 300pF @ 40V |
| Power - Max | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | Die |
The following parts include "EPC2105ENGRT" in Silicon Labs EPC2105ENGRT.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.