Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | EPC2100ENGRT |
| Manufacturer | EPC |
| Series | eGaN® |
| Package/Case | Die |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Technology | GaNFET (Gallium Nitride) |
| Configuration | 2 N-Channel (Half Bridge) |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 10A (Ta), 40A (Ta) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8.2mOhm @ 25A, 5V, 2.1mOhm @ 25A, 5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 4mA, 2.5V @ 16mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 4.9nC @ 15V, 19nC @ 15V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 475pF @ 15V, 1960pF @ 15V |
| Power - Max | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | Die |
The following parts include "EPC2100ENGRT" in Silicon Labs EPC2100ENGRT.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.