Taiyo Yuden EMK107BJ105KK-T
Part No.:
EMK107BJ105KK-T
Description:
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Shipping
EMK107BJ105KK-T Information
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
SMPS Filtering
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.020" (0.50mm)