Johanson Dielectrics Inc. EMCT500W223M1GV001E
Part No.:
EMCT500W223M1GV001E
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805
Shipping
EMCT500W223M1GV001E Information
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Series:
X2Y®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (X2Y)
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.040" (1.02mm)