ECS Inc. ECS-160-20-4X-B-DN
Part No.:
ECS-160-20-4X-B-DN
Package:
HC-49/US
Description:
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF TH
Shipping
ECS-160-20-4X-B-DN Information
Series:
HC-49USX-DN
Package/Case:
HC-49/US
Packaging:
Bulk
Frequency:
16 MHz
Frequency Stability:
±100ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
40 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)