Chemi-Con E92F401VND152MU60U
Part No.:
E92F401VND152MU60U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1.5MF 20% 400V SNAP TH
Shipping
E92F401VND152MU60U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U92F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1.5 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
2.461" (62.50mm)