Chemi-Con E36F401CGN422MFA5Q
Part No.:
E36F401CGN422MFA5Q
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 4.2MF 20% 400V SCREW CH
Shipping
E36F401CGN422MFA5Q Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U36F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4.2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:
3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max):
4.134" (105.00mm)