Diodes Incorporated DSR6V600P5-13
Part No.:
DSR6V600P5-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
PowerDI™ 5
Description:
DIODE GEN PURP 600V 6A POWERDI5
Shipping
DSR6V600P5-13 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
DIODESTAR™
Package/Case:
PowerDI™ 5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3 V @ 6 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
30pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C