DRL705M0TG20RR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DRL705M0TG20RR |
| Manufacturer | ANGA POW |
| Series | DRL |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 7 F |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 2.7 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80mOhm @ 1kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 65°C |
| Termination | PC Pins |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
The following parts include "DRL705M0TG20RR" in Silicon Labs DRL705M0TG20RR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.