Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DMHA14R5V353M4ATA0 |
| Manufacturer | CAP-XX Ltd Supercapacitors |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 35 mF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 4.5 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 300mOhm @ 1kHz |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Termination | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.787" L x 0.787" W (20.00mm x 20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.016" (0.40mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
The following parts include "DMHA14R5V353M4ATA0" in Silicon Labs DMHA14R5V353M4ATA0.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.