DJ-503.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DJ-503 |
| Manufacturer | Amgis, LLC |
| Series | DJ |
| Package/Case | Radial |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Number of Coils | 2 |
| Inductance - Connected In Parallel | 25 µH |
| Inductance - Connected In Series | 100 µH |
| Tolerance | ±15% |
| Current Rating - Parallel | 6 A |
| Current Rating - Series | 3 A |
| Current Saturation - Parallel | - |
| Current Saturation - Series | - |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 13mOhm Max |
| DC Resistance (DCR) - Series | 52mOhm Max |
| Shielding | Unshielded |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 1.043" L x 0.531" W (26.50mm x 13.50mm) |
| Height | 1.161" (29.50mm) |
The following parts include "DJ-503" in Silicon Labs DJ-503.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.