CTS-Frequency Controls DF0 S1-LHV20MC28
Part No.:
DF0 S1-LHV20MC28
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Category:
Oscillators
Package:
6-SMD, No Lead
Description:
XTAL OSC OCXO 20.0000MHZ HCMOS
Shipping
DF0 S1-LHV20MC28 Information
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Series:
DFO S1
Package/Case:
6-SMD, No Lead
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Base Resonator:
Crystal
Type:
OCXO
Frequency:
20 MHz
Function:
Output:
HCMOS
Voltage - Supply:
3.3V
Frequency Stability:
±20ppb
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.571" L x 0.358" W (14.50mm x 9.10mm)
Height - Seated (Max):
0.272" (6.90mm)