Murata Electronics DEBB33A222KA2B
Part No.:
DEBB33A222KA2B
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 2200PF 1KV RADIAL
Shipping
DEBB33A222KA2B Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
DEB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
B
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)