Murata Electronics DE1B3KX471KN5A
Part No.:
DE1B3KX471KN5A
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 470PF 250V RADIAL
Shipping
DE1B3KX471KN5A Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
KX
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
250VAC
Temperature Coefficient:
B
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Features:
Flame Retardant
Ratings:
X1, Y1
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)