DDL255Q05G2CRRASPF1.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DDL255Q05G2CRRASPF1 |
| Manufacturer | ANGA POW |
| Series | DDL |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 2.5 F |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Voltage - Rated | 5.5 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 250mOhm @ 1kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 65°C |
| Termination | PC Pins |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Lead Spacing | 0.209" (5.30mm) |
| Size / Dimension | 0.433" L x 0.846" W (11.00mm x 21.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.925" (23.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
The following parts include "DDL255Q05G2CRRASPF1" in Silicon Labs DDL255Q05G2CRRASPF1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.