DC2387A.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DC2387A |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Series | Silent Switcher®, µModule® |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type | 1 Non-Isolated Output |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output | 5V |
| Voltage - Input | 5A |
| Regulator Topology | 7V ~ 60V |
| Frequency - Switching | Buck |
| Contents | 1MHz |
| Utilized IC / Part | Board(s) |
| Power - Output | LTM8071 |
The following parts include "DC2387A" in Silicon Labs DC2387A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.