Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | D27TG35-06 |
| Manufacturer | Peerless by Tymphany |
| Series | D |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Technology | Magnetic |
| Type | Tweeter |
| Frequency Range | 2.5 kHz ~ 20 kHz |
| Frequency - Self Resonant | 911.7Hz |
| Impedance | 5.49 Ohms |
| Efficiency - dBA | 91.10 |
| Efficiency - Testing | 1W/1M |
| Efficiency - Type | Half Space Sensitivity |
| Power - Rated | 100 W |
| Power - Max | - |
| Port Location | Top |
| Shape | Round |
| Material - Cone | Cloth |
| Material - Magnet | Ferrite |
| Ingress Protection | - |
| Ratings | - |
| Termination | Solder Eyelet(s) |
| Size / Dimension | 4.094" Dia (104.00mm) |
The following parts include "D27TG35-06" in Silicon Labs D27TG35-06.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.