D0050008NM14BAR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | D0050008NM14BAR |
| Manufacturer | Stetron |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Technology | Magnetic |
| Type | General Purpose |
| Frequency Range | 650 Hz ~ 4 kHz |
| Frequency - Self Resonant | 650Hz |
| Impedance | 8 Ohms |
| Efficiency - dBA | 90.00 |
| Efficiency - Testing | 1W/500mm |
| Efficiency - Type | Sound Pressure Level (SPL) |
| Power - Rated | 500 mW |
| Power - Max | 1 W |
| Port Location | Top |
| Shape | Round |
| Material - Cone | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Material - Magnet | Nd-Fe-B |
| Ingress Protection | - |
| Ratings | - |
| Termination | Solder Eyelet(s) |
| Size / Dimension | 1.969" Dia (50.00mm) |
The following parts include "D0050008NM14BAR" in Silicon Labs D0050008NM14BAR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.