Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | CVF020M5 |
| Manufacturer | Sauro Electronic Connectors |
| Series | CVF |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Plug |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation | - |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC | - |
| Voltage - IEC | - |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.05-2.5mm² |
| Color | Green |
| Operating Temperature | -50°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish | Tin |
The following parts include "CVF020M5" in Silicon Labs CVF020M5.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.