1934861.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1934861 |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Series | COMBICON PT |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Plug for Unshrouded Header |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation | - |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC | 12A |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Color | Green |
| Operating Temperature | - |
| Contact Mating Finish | Tin |
The following parts include "1934861" in Silicon Labs 1934861.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.