5444262.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | 5444262 |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Series | BCH |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Plug Wire Entry | - |
| Termination Style | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - IEC | 8A |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Current - UL | 8 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Color | Green |
| Operating Temperature | - |
| Contact Mating Finish | Tin |
The following parts include "5444262" in Silicon Labs 5444262.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.