KYOCERA AVX CU0131R75BAT2A
Part No.:
CU0131R75BAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.75PF 25V C0G/NP0 0201
Shipping
CU0131R75BAT2A Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
CU
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.75 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.013" (0.33mm)