Central Technologies CTH8F-563K
Part No.:
CTH8F-563K
Description:
56000UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shipping
CTH8F-563K Information
Inductance:
56 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
83 mA
Current - Saturation (Isat):
119mA
DC Resistance (DCR):
42.6Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
100kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)