CT11P-25S410-2.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CT11P-25S410-2 |
| Manufacturer | Challenge Electronics |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Driver Circuitry | Transducer, Externally Driven |
| Input Type | Peak-Peak Signal |
| Voltage - Rated | 5 V |
| Voltage Range | 1 ~ 25V |
| Frequency | 4.1kHz |
| Technology | Piezo |
| Operating Mode | Single Tone |
| Duration | - |
| Sound Pressure Level (SPL) | 70dB @ 5V, 10cm |
| Current - Supply | 3mA |
| Port Location | Top |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C |
| Approval Agency | - |
| Ratings | - |
| Ingress Protection | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination | Solder Pads |
| Size / Dimension | 0.433" L x 0.354" W (11.00mm x 9.00mm) |
The following parts include "CT11P-25S410-2" in Silicon Labs CT11P-25S410-2.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.