CT09E-04T273-5.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CT09E-04T273-5 |
| Manufacturer | Challenge Electronics |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Driver Circuitry | Transducer, Externally Driven |
| Input Type | Zero-Peak Signal |
| Voltage - Rated | 3 V |
| Voltage Range | 2 ~ 4V |
| Frequency | 2.73kHz |
| Technology | Magnetic |
| Operating Mode | Single Tone |
| Duration | - |
| Sound Pressure Level (SPL) | 86dB @ 3V, 10cm |
| Current - Supply | 70mA |
| Port Location | Top |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C |
| Approval Agency | - |
| Ratings | - |
| Ingress Protection | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | PC Pins |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) |
The following parts include "CT09E-04T273-5" in Silicon Labs CT09E-04T273-5.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.