CT06E-05T273-2.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CT06E-05T273-2 |
| Manufacturer | Challenge Electronics |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Driver Circuitry | Transducer, Externally Driven |
| Input Type | Zero-Peak Signal |
| Voltage - Rated | 3 V |
| Voltage Range | 2 ~ 5V |
| Frequency | 2.731kHz |
| Technology | Magnetic |
| Operating Mode | - |
| Duration | - |
| Sound Pressure Level (SPL) | 75dB @ 3V, 10cm |
| Current - Supply | 70mA |
| Port Location | Top |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Approval Agency | - |
| Ratings | - |
| Ingress Protection | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | PC Pins |
| Size / Dimension | 0.256" Dia (6.50mm) |
The following parts include "CT06E-05T273-2" in Silicon Labs CT06E-05T273-2.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.