Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | CSM030A1 |
| Manufacturer | Sauro Electronic Connectors |
| Series | CSM |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Header, Male Pins, Unshrouded |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation | Vertical |
| Plug Wire Entry | - |
| Termination Style | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - IEC | 11A |
| Voltage - IEC | 300 V |
| Current - UL | 12 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Color | Green |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Contact Mating Finish | Tin |
The following parts include "CSM030A1" in Silicon Labs CSM030A1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.