YAGEO CS0603KRX7R9BB101
Part No.:
CS0603KRX7R9BB101
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 100PF 50V X7R 0603
Shipping
CS0603KRX7R9BB101 Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
CS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)