YAGEO CQ0100ARNPO8BN1R0
Part No.:
CQ0100ARNPO8BN1R0
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1PF 25V C0G/NP0 01005
Shipping
CQ0100ARNPO8BN1R0 Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
CQ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 pF
Tolerance:
±0.05pF
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
01005 (0402 Metric)
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.009" (0.22mm)