Vishay Dale CPR208R200KE10
Part No.:
CPR208R200KE10
Description:
RES 8.2 OHM 20W 10% RADIAL
Shipping
CPR208R200KE10 Information
Resistance:
8.2 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
20W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
2.461" L x 0.492" W (62.51mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)